כיצד תנורי חימום פג-חום עובדים?

התנורים המיובאים על ידי פג-חום מאנגליה, גרמניה ואיטליה ובנויים בסטנדרטים גבוהים של איכות-חומרים, הרכבה ואמינות המוצר.
התנורים מיועדים לחימום סביבת החוץ והפנים, וכבר כובשים מקומות בילוי רבים ברחבי העולם שגילו את יתרונותיהם לעומת אמצעי החימום הקיימים, ובעיקר באים במקום פטריות הגז המגושמות ויקרות בתפעולן.
תנור פג-חום לסוגיו, הנו תנור ייחודי הפועל על-ידי קרניים קצרות, אינפרא אדומות: החום המוקרן משפיע מיידית על האנשים אליהם מופנה התנור. כבר אין בזבוז אנרגיה בחימום האוויר בדרך אל היעד, מירב האנרגיה מחממת את האנשים באופן ישיר, יעיל וחסכוני.

 

קצת תיאוריה..

חימום על ידי גלים קצרים – חימום קורן
מנורת חימום הלוגן המבוססת על גל קצר מורכבת מחוט להט של טונגסטן המתחמם לטמפרטורה של כמעט 2200 מעלות צלזיוס בעקבות מעבר של זרם חשמלי דרכו. בטמפרטורה זו רוב הפליטה נמצאת בפס הבליעה של גל קצר בתחום התת-אדום (1.2 מיקרונים) אולם, כמו עבור כל מנורת חימום המבוססת על חוטי להט מטונגסטן, מתכת הטונגסטן מתנדפת עם הזמן ושוקעת כשכבה על הדפנות הפנימיים של המנורה.
על מנת למנוע את התוצאה הבלתי רצויה הזו, כמות קטנה של גז הלוגן מוספת למעטפת המנורה ובעקבות כך מתרחשת תגובה של יצירה מחדש של החומר – ברגע שהטונגסטן מתנדף לו, הוא נקשר לגז ההלוגן ליצירת טונגסטן הליד (מלח טונגסטן) ועל ידי כך נמנעת שקיעתו של הטונגסטן על גבי דופן המנורה.
מלח הטונגסטן שנוצר מגיע לחוט הלהט שחומו יגרום לשחרור של גז ההלוגן ולשקיעה מחדש של הטונגסטן על גבי חוט הלהט עצמו.
תהליך זה הינו מתמשך וידוע כמחזור ההלוגן.
עבור יישומי חימום, ציפוי המבוסס על שרוול אדום או זהב דו-גווני עוטף את מנורת החימום ההלוגנית וזאת על מנת לסנן החוצה את האור הלבן הבוהק ולהחליפו בזוהר חמים ונעים.

 

כיצד פועל חימום קורן/מבוסס קוורץ

העיקרון של חימום קורן הינו מושג ידוע, והוא קיים בשימוש מזה שנים. אולם, קיימים הבדלים חשובים בין התקני פליטה בגל ארוך כדוגמת מעטפת מתכת, והתקני פליטה בגל בינוני או קצר כדוגמת מנורת קוורץ. לדוגמה, יעילות הקרינה של תנור המבוסס על קרינה תת-אדומה בגל קצר מגיעה עד 96% וזה של תנור המבוסס על קרינה תת-אדומה בגל בינוני מגיעה לכדי 40%.

אנרגיה חשמלית של קרינה תת-אדומה נעה במסלולים ישרים ממקור החימום.
אנרגיה זו מוכוונת לתבניות מוגדרות באמצעות רפלקטורים המעוצבים מבחינה אופטית.
קרינה תת-אדומה, בדומה לאור, נעה כלפי חוץ ממקור החום ומתבדרת (מתפשטת) לאורכו של המרחק. לפיכך, לשם קבלת חימום יעיל ומוצלח, חייבות להתקיים רמות חימום מאוזנות באופן סביר לאורך כל השטח האמור להיות מחומם.
גבהים מתאימים של התנורים הפרטניים, מרווחים מדויקים בין התנורים, דפוסי האלומה של הרפלקטור וההספק החשמלי לחימום, חייבים כולם להיות מפורטים על מנת לקבל את רמות החימום הרצויות בשטח המיועד לחימום.
כמות החום המסופקת ניתנת להתאמה באמצעות יחידות בקרה האחראיות לאספקת תפוקות משתנות או כיבוי/הפעלה של החימום.
התקני קרינה בעלי גל קצר ועוצמה גדולה פועלים בדומה לאור השמש ומספקים חמימות שניתנת לחישה מיד מרגע הדלקתו של התנור.
תנורים בעלי גל קצר מחממים אנשים ועצמים הנמצאים במרחב האלומה שלהם ולא את האוויר; יכולת זו מאפשרת קבלת סביבה רעננה בצורה נעימה במקום סביבה מחניקה.
גלי חימום ארוכים ובינוניים הם בעלי מאפייני חימום דלים יחסית, במיוחד כאשר הם משמשים מחוץ לבית, מאחר והם מתבססים על חימום האוויר ואינם חודרים לעור לטובת חימום האדם.
החימום אינו מוכוון והוא רגיש לתנועת האוויר.
אורך הגל מתכונתית ביחס הפוך לטמפרטורה – ככל שהטמפרטורה עולה, כך אורך הגל פוחת. חוט להט המבוסס על גל באורך בינוני מאפשר חימום עד לטמפרטורה של 900 מעלות צלזיוס בלבד, ערך ההופך אותו למתאים עבור תהליכי שימור וייבוש וזאת במקום עבור חימום מחוץ לבית.
תנורים המבוססים על אורך גל ארוך מושלמים עבור חימום בתוך מבנה כאשר נדרשת רמה נמוכה של חימום ומשך הזמן עבור קדם-החימום מתקבל על הדעת.
תנורים הכוללים לוחות קרמיים נמצאים בין תנורים בעלי גל בינוני וגל ארוך ומאפשרים חימום עד לטמפרטורה של 500 מעלות צלזיוס, אך שוב – הם אינם שימושיים עבור חימום מחוץ למבנה מאחר והם מחממים את האוויר במקום לעבור דרכו ולחמם את האדם.

 

השוואת אמצעי חימום נפוצים והדגשת היתרונות של תנורי פג-חום:

תנורי פג-חום / אינפרא אדום

תנורי אינפרא אדום רגילים

תנורי חימום דומים למאוורר תקרה

פאנלים גז לחימום

פטריות גז

יעילות ניצולת אנרגיה לחימום

92%

60%

40%

בסביבות 40%

בסביבות 40%

זמן התחממות

מיידי

עד 2 דקות

עד 5 דקות

עד 10 דקות

עד 5 דקות

יכולת שינויי כיוון החימום

100%

עד 60%

עד 45%

עד 45%

עד 5%

פגיעת רוח ביעילות החימום

פחות מ- 2%

יותר מ- 50%

יותר מ- 50%

יותר מ- 50%

יותר מ- 70%

עלויות הפעלה

1.2 ₪ לשעה*

1 ₪ לשעה (לפי W2,000)

1 ₪ לשעה (לפי W2,000)

6-12 ₪ לשעה

6-12 ₪ לשעה

פליטת גזים רעילים במהלך פעולת החימום

לא

לא

לא

כן

כן

עשן כתוצר לוואי

לא

לא

לא

כן

כן

חובה לאוורור המקום

לא

לא

לא

כן

כן

עלויות אחזקה

מינימאליות

מינימאליות

מינימאליות

כן

כן

                       * מתעדכן בהתאם לתעריפי החשמל.